05/03 2017

TERAPIA SKONCENTROWANA NA PRZENIESIENIU JAKO METODA LECZENIA OSOBOWOŚCI

Czym jest Terapia Skoncentrowana na Przeniesieniu (w skrócie TFP)?

To podejście do psychoterapii narodziło się w Stanach Zjednoczonych i wciąż rozpowszechnia ze względu na potwierdzoną badaniami naukowymi i praktyką kliniczną skuteczność. Twórcami metody są Otto Kernberg, Frank Yeomans oraz John Clarkin, którzy na co dzień pracują właśnie z osobami z diagnozą zaburzeń osobowości.

Celem TFP jest uzyskanie zmian na poziomie osobowości pacjenta poprzez zrozumienie i integrację jego świata wewnętrznego (a więc przykrych myśli, uczuć i motywacji), a co za tym idzie zmian w obszarze regulacji emocji, widzenia samego siebie i świata społecznego. Terapia wzbudza gotowość do tworzenia trwałych przyjaźni i bliskich, intymnych relacji.

Ważnym obszarem terapeutycznym w TFP jest relacja terapeutyczna, która aktywizuje charakterystyczną dla danej jednostki relację z obiektem – to właśnie definiowanie jej wzorców stanowi jedną z ważnych strategii terapeutycznych.

Aktualna wiedza naukowa pokazuje, iż pacjenci z diagnozą zaburzeń osobowości mogą pod wpływem procesu psychoterapeutycznego zmienić jakość swojego życia i ustabilizować funkcjonowanie w kontaktach interpersonalnych.

Elementy TFP można zaś z powodzeniem stosować także u pacjentów z innymi diagnozami.

Autor: mgr Małgorzata Rudnicka

Literatura:

Yeomans F., Clarkin J., Kernberg O.: Pscyhoterapia skoncentrowana na przeniesieniu w leczeniu zaburzeń osobowości borderline. Podręcznik kliniczny. Kraków: PTPP.

Źródło obrazka: <a href=”http://www.freepik.com”>Designed by jcomp / Freepik</a>

Leave a Comment

1 × 3 =