04/24 2017

Jak wspierać dziecko w szkole podstawowej

Młodszy wiek szkolny to czas kluczowy dla kształtowania się takich cech jak pracowitość i obowiązkowość. Zaadaptowanie się do roli ucznia to sterowanie swoimi działaniami w taki sposób, by być produktywnym i osiągać cele zgodnie z normami społecznymi. To okres kluczowy dla kształtowania się poczucia kompetencji i sukcesu, które w przyszłości będą przekładać się na stosunek do pracy, zadań i obowiązków.

Jak wspierać dziecko w tym czasie?

  • Kieruj do niego konkretne pochwały, udzielaj pozytywnej informacji zwrotnej (żeby znało swoje mocne strony).
  • Daj mu odpowiednie wsparcie wtedy, kiedy podjęte wyzwanie będzie postrzegać jako zbyt trudne.
  • Spędzaj z dzieckiem dużo czasu, angażuj w życie domowe i aktywności całej rodziny – Twoja pociecha musi wiedzieć, że jest ważna i potrzebna.
  • Pozwól, by dziecko wybrało sobie zainteresowanie. Nie zniechęcaj się, gdy będzie próbować po kolei wszystkich kółek zainteresowań – Ty też w jego wieku dopiero odkrywałeś, co lubisz. Daj mu możliwość wyboru.
  • Jeżeli spotkały Cię trudności wychowawcze w przedszkolu to uważnie obserwuj swoje dziecko i oceń, czy problematycznych sfer nie trzeba wspierać dalej. Młodszy wiek szkolny to czas pozornego spokoju. Niektóre problemy wyciszają się, ale jeśli nie poświecimy odpowiedniej uwagi, by je rozwiązać, powrócą w wieku nastoletnim.

Kiedy skorzystać ze specjalistycznego wsparcia?

  • Jeżeli trudności, których doświadcza dziecko, nie pozwalają mu na osiągnięcie sukcesów w szkole: jest nadruchliwe, reaguje impulsywnie, ma duży problem z koncentracją uwagi, materiał edukacyjny postrzega jako „za trudny”.
  • Gdy jest bardzo nieśmiałe i podatne na zawstydzenie na tyle, że przeszkadza mu to w podejmowaniu wyzwań – a więc też sukcesów (także w obliczu grupy rówieśniczej).
  • Gdy izoluje się od grupy rówieśniczej, unika spędzania czasu z rodziną lub popada w uzależnienia behawioralne.

Autor: mgr Małgorzata Rudnicka

Źródło obrazków: <a href=”http://www.freepik.com”>Designed by jannoon028 / Freepik</a>

Leave a Comment

seventeen + sixteen =