05/03 2017

BARDZO DOBRY TERAPEUTA? – JAK ZNALEŹĆ ODPOWIEDNIEGO SPECJALISTĘ

Stojąc przed wyborem lub koniecznością pójścia do psychologa/psychoterapeuty zawsze pojawia się refleksja na temat jakości oferowanych usług, by spośród wielości miejsc i gabinetów wybrać osobę, która odpowie na nasze potrzeby i udzieli odpowiedniej pomocy. Psychoterapia jako forma leczenia powstawała przez wiele lat. Aktualnie istnieje kilka podstawowych paradygmatów, a więc sposobów udzielenia pomocy pacjentowi oraz osiągnięcia zamierzonych celów (psychoterapia jest bowiem zawsze działaniem celowym). Sposób pracy terapeuty stanie się dla Ciebie jasny podczas pierwszych wizyt. W razie wątpliwości zawsze możesz dopytać, na czym będzie polegac Twoja terapia.

Kim jest psychoterapeuta?

Jako ośrodek zajmujący się udzielaniem profesjonalnej pomocy psychologicznej za psychoterapeutę uważamy:

  • osobę, która oprócz studiów wyższych ukończyła specjalistyczny IV-letni Kurs Psychoterapii (lub jest w trakcie takiego kursu) rekomendowany przez cenione towarzystwa psychoterapeutyczne i psychologiczne,
  • pracuje pod superwizją, a więc konsultuje nawiązany z pacjentem kontakt ze specjalistami z większym doświadczeniem, którzy kontrolują sposób jego pracy i jej zgodność z etycznymi standardami.
  • jest osobą odpowiedzialną i zaangażowaną – to dlatego podjęcie psychoterapii jest zobowiązaniem nie tylko dla terapeuty, lecz również dla pacjenta, od którego wymagne jest przestrzeganie wprowadzonych zaleceń i zasad procesu psychoterapeutycznego.

Psycho
terapeuta, który jest również psychologiem (a więc wszyscy nasi specjaliści), upoważniony do przeprowadzania diagnostyki psychologicznej, a zatem stosowania standaryzowanych narzędzi diagnostycznych, które mogą usprawnić proces diagnostyczny.

Psychoterapia różni się zatem od poradnictwa i wsparcia psychologicznego, a jej prowadzenie wiąże się z wieloma specjalistycznymi kompetencjami. Ośrodek „Kontakt” oferuje Państwu zarówno pomoc psychoterapeutyczną, jak i różnorodne formy pomocy psychologicznej. Więcej na temat naszej oferty znajdą Państwo w zakładce „Oferta”.

Autor: mgr Małgorzata Rudnicka

Źródło obrazków: <a href=”http://www.freepik.com”>Designed by Freepik</a>

Leave a Comment

10 + 7 =